Chapters by Number

S = Dark during Summer Months (Generally July/Aug.)
W = Dark during Winter Months (Generally Jan/Feb.)

Updated Nov 3, 2017

# Chapter Name City Region Meets Dark Location
1 Wyoming Wyoming 12A 1st Tuesday 7:30 PM S Wyoming Masonic Hall, 821 Wyoming Avenue
2 Keystone Duke Center 6 2nd Tuesday 7:30 PM W Masonic Hall, Main Street
3 Martha Washington Taylor 11C 2nd Friday 7:30 PM S Acacia Lodge Hall #579, 617 Union Street
8 Juanita Clarks Green 11C 2nd Thursday 7:30 PM W Summit Hall, 118 North Abington Road
12 Gill Hallstead 11B 2nd Friday 7:30 PM W The Bluestone Masonic Lodge Hall, Church Street
13 Corinthian Philadelphia 14B 4th Wednesday 7:30 PM S Masonic Temple of Roxborough, 344-350 Conarroe Street
14 Morris Oil City 2 1st Thursday 7:30 PM S Masonic Hall, 3 Masonic Bldg, 19 East First St
15 Phoenix Smethport 6 1st Thursday 7:30 PM S Masonic Building, Main & Church Sts
19 America Union City 1A 2nd Wednesday 7:30 PM S Masonic Building, 10 Prospect Street
22 Albion Albion 1A 2nd Tuesday 7:30 PM W Masonic Temple, John Williams Avenue & Harthan Way
26 Rome Rome 11A 2nd Friday 7:30 PM W Rome Masonic Hall, Route 187
28 Ivanhoe Jersey Shore 9 1st Friday 7:30 PM S Masonic Temple, 201 South Main Street
33 Cowanesque Westfield 6 2nd Wednesday 7:30 PM S Masonic Building, Main Street
41 Bedford Springs Bedford 7B 2nd Friday 7:30 PM W Bedford Masonic Hall Association Building, Orchard Heights
44 Golden Crown Meadville 1A 1st Tuesday 7:30 PM W Meadville Masonic Center, 21635 Star Route
45 Butler Butler 5B 3rd Thursday 7:30 PM S Masonic Temple Building, 346 South Main Street
52 Eureka Shinglehouse 6 3rd Tuesday 7:00 PM S Masonic Hall, Oswayo Street
58 Harmony Wyoming 12A 2nd Thursday 7:30 PM W Wyoming Masonic Hall, 821 Wyoming Avenue
60 Parker City Parker 2 3rd Tuesday 7:30 PM S Parker Masonic Building, Washington Street
64 Priscilla Souderton 14A 3rd Wednesday 7:30 PM S Little Zion Lutheran Church 267 Morwood Rd (at Bergey Rd)
65 Delphi Altoona 7A 2nd Wednesday 7:30 PM S Altoona Masonic Hall, 600 Jackson Avenue
67 Laurel Waymart 11C 2nd Wednesday 7:30 PM W Waymart Masonic Hall, 126 South Street
70 Meshoppen Laceyville 11A 2nd Monday 7:30 PM W Skinners Eddy United Methodist Church, 133 Doolittle Road
73 Jephthah Pittsburgh 3B 1st Tuesday 7:30 PM S Greater Pittsburgh Masonic Center, 3579 Masonic Way
74 Tunkhannock Factoryville 11B 2nd Tuesday 7:30 PM W Factoryville Masonic Hall, Riverside Drive
76 Towanda Towanda 11A 1st Tuesday 7:30 PM W Masonic Hall, Corner Pine & Main Streets
83 Prosperity Hop Bottom 11B 2nd Wednesday 7:30 PM W Masonic Hall
95 Ulysses Ulysses 6 4th Wednesday 7:00 PM S Amity Hall, Main Street
96 Radiant Norristown 14A 3rd Wednesday 7:30 PM S Norristown Masonic Hall, 2589 Township Line Road
97 Chartiers Canonsburg 3B 2nd Friday 7:30 PM S Masonic Temple, 235 West Pike Street
99 Monroe Stroudsburg 12B 1st Thursday 7:30 PM S Rimrock Masonic Center, 2720 Rimrock Drive
100 Century Jamestown 1B 1st Monday 7:30 PM W Adelphic Masonic Lodge, 4301 US HWY 322
107 Mayflower Hazleton 12A 3rd Wednesday 7:30 PM W The Masonic Temple Building, 141 North Wyoming Street
110 Stoneboro Sandy Lake 1B 4th Monday 7:30 PM W Masonic Building – Lake Lodge #434, Main Street
115 Lebanon Lebanon 13A 2nd Wednesday 7:00 PM S Masonic Temple, 499 South 14th Avenue
124 Wenonah Bridgewater 3A 3rd Monday 7:30 PM W Saint James Masonic Temple Building, 1445 Market Street
125 Apollo Apollo 5B 3rd Monday 7:30 PM S Apollo Masonic Hall, 219 First Street
126 Puritan Mahanoy City 13B 1st Wednesday 7:30 PM S St Paul’s UCC, Corner Main & Pine Streets
129 Signet Philadelphia 14B 1st Tuesday 7:30 PM S Philadelphia Protestant Home Fellowship Hall, 6500 Tabor Road
138 Trinity Somerset 7B 1st Thursday 7:30 PM W Somerset Masonic Temple, 145 Temple Road
146 Capital City Oberlin 8B 3rd Wednesday 7:30 PM S Steelton-Swatara Masonic Temple, 350 North Harrisburg Street
148 Eulalia Coudersport 6 1st Friday 7:30 PM W Scottish Rite Building, East 2nd Street
151 Montrose Montrose 11B 1st Thursday 7:30 PM S Dessauer Hall, 224 Church Street
153 Shiloh North East 1A 1st Monday 7:30 PM S North East Masonic Hall, 29 South Lake Street
154 Ashland Ashland 13B 2nd Monday 7:30 PM S Ashland Masonic Lodge Building, 2500 Centre Street
156 Farrell West Middlesex 1B 1st Thursday 7:30 PM S Kedron Masonic Hall, Walnut Street
161 Saxton Saxton 7B 3rd Monday 7:30 PM W Saxton Fire Hall, Eighth Street
163 Calypso Catasauqua 12B 3nd Wednesday 7:30 PM S Porter Chapman Lodge, Catasauqua
164 Woodlawn Beaver 3A 1st Tuesday 7:30 PM S St James Lodge, 1445 Market Street
169 York York 10B 1st Monday 7:30 PM S Masonic Center of York, 400 Masonic Drive
174 Nanticoke Nanticoke 12A 1st Friday 7:30 PM S Masonic Association Hall, 210 East Main Street
180 Mercer Mercer 1B 3rd Thursday 7:30 PM S Hebron Masonic Building, 407 Lamor Road
185 William Parsons Easton 12B 1st Friday 7:30 PM S Masonic Temple, 22 South Third Street
190 Shick-Shawnee Shickshinny 9 3rd Tuesday 7:30 PM W Masonic Hall, 249 Trailing Pine Road
198 Harriet Greene Hamlin 11C 1st Wednesday 7:30 PM W Salem Masonic Building, Route 191
203 Gnaden Huetten Lehighton 13B 2nd Tuesday 7:30 PM S Masonic Temple, 145 North Seventh Street
205 Monessen Donora 4B 2nd Thursday 7:30 PM W Tri County Masonic Temple, 760 Thompson Avenue
207 Centre Centre Hall 7A 1st Monday 7:30 PM S Masonic Building, North Pennsylvania Avenue
212 Ellwood City Ellwood City 3A 3rd Thursday 7:30 PM S Masonic Temple, 512 Cresent Avenue
214 Easton Easton 12B 2nd Friday 7:30 PM S Easton Masonic Hall, 22 South Third Street
216 Grace E Barthold Olyphant 11C 1st Monday 7:30 PM S Memorial Hall, 410 Delaware Street
221 Latrobe Latrobe 5A 4th Friday 7:30 PM S Latrobe Masonic Building 4th Floor, 221 Spring Street
222 Lafayette Selinsgrove 9 3rd Monday 7:30 PM S Masonic Building, 105 South Market Street
228 Berwick Berwick 9 2nd Thursday 7:30 PM S Masonic Building, 1337 Orange Street
229 Corinth Pitcairn 5B 3rd Thursday 7:30 PM S Pitcairn Park Building, 549 Broadway Boulevard
230 New Bethlehem New Bethlehem 2 1st Tuesday 7:30 PM S New Bethlehem Masonic Hall, 246 Broad Street
231 Carrick Pittsburgh 4C 4th Monday 7:30 PM W South Hills Masonic Center, 541 McNeilly Road
235 Rose Croix Catasauqua 12B 2nd Thursday 7:30 PM S Porter-Chapman Masonic Temple, 1103 Sixth Street
247 Connellsville Connellsville 4B 2nd Monday 7:30 PM W Pleasant Valley Masonic Center, Route 982, 530 Pleasant Valley Road
249 Fraternal Coatesville 15 4th Tuesday 7:30 PM S Coatesville Masonic Hall, 360 East Lincoln Highway
251 Reading West Reading 13A 3rd Wednesday 7:30 PM S Masonic Center Building, 300 South 7th Avenue
258 Sunshine Thompson 11B 3rd Monday 7:30 PM W Freedom Hall, Route 171
260 Mifflin Mifflintown 8A 4th Thursday 7:30 PM S Masonic Building, 9 South Main Street
263 Uniontown Uniontown 4B 4th Tuesday 7:30 PM W Masonic Building, Corner of Pittsburgh Street & Peter Street
266 Sunbury Sunbury 9 2nd Monday 7:30 PM S Masonic Temple Building, 220 Market Street
267 Clarion Clarion 2 2nd Tuesday 7:30 PM S Masonic Building, 517 Main Street
277 Kittanning Kittanning 5B 2nd Thursday 7:30 PM S Masonic Temple, 11906 State Route 85
279 Bloomsburg Orangeville 9 1st Tuesday 7:30 PM S Oriental Lodge #460 Masonic Hall, 2547 SR 487
280 Mount Union Mount Union 7A 2nd Thursday 7:30 PM S Mount Union Masonic Temple, South Greene Street
282 Watsontown Watsontown 9 2nd Thursday 7:30 PM S Masonic Building, 211 Main Street
283 Lewistown Lewistown 7A 3rd Monday 7:30 PM W Masonic Temple, 99 Masonic Drive, off Ferguson Valley Rd
290 Altoona Altoona 7A 2nd Monday 7:30 PM S Masonic Hall, 600 Jackson Avenue
298 New Temple Macungie 12B 1st Thursday 7:30 PM S Lehigh Lodge, 2120 Route 100
312 Morning Light Hatboro 14B 2nd Monday 7:30 PM S W K Bray Lodge Building, Moreland Avenue & Penn Street
316 Clairton Clairton 4C 1st Friday 7:30 PM S First United Methodist Church, 500 Thompson Avenue
318 Perkiomen Red Hill 14A 1st Tuesday 7:30 PM S Perkiomen Masonic Hall Association Building, Adams Street
323 Freeland Collegeville 14A 1st Monday 7:30 PM S Warren Masonic Lodge, 453 E. Main Street
324 Gridley Erie 1A 1st Monday 7:30 PM S Masonic Temple, Eighth and Peach Streets
327 Doylestown Doylestown 14B 1st Tuesday 7:30 PM S Masonic Temple, 55 East State Street
328 Knoxville Knoxville 6 2nd Monday 7:30 PM W Acacia Homes Building, Main Street
336 East Penn Kutztown 13A 3rd Monday 7:30 PM W The Masonic Temple Building, 18 Crystal Cave Road
338 Schuylkill Pottstown 14A 1st Thursday 7:30 PM S Masonic Temple, King and Franklin Streets
339 Lenape Quakertown 14A 1st Wednesday 7:30 PM S Quakertown Masonic Hall, 501 West Broad Street
342 Martha Custis Chambersburg 8A 4th Tuesday 7:30 PM S Masonic Temple, 74 South Second Street
347 Cochranville Cochranville 15 2nd Wednesday 7:30 PM S Skerrett Lodge #343, Old Newport Pike
352 West Chester West Chester 15 2nd Tuesday 7:30 PM S Masonic Hall, 10 South Church Street
356 Norwood Herrington Pittsburgh 3B 3rd Wednesday 7:30 PM S Greater Pittsburgh Masonic Center, 3579 Masonic Way
360 White Rose York 10B 2nd Tuesday 7:30 PM S Masonic Center of York, 400 Masonic Drive
366 Columbia Wrightsville 10A 2nd Monday 7:30 PM S Masonic Temple, 25 Cool Creek Road
367 Cressona Cressona 13B 1st Tuesday 7:30 PM S Cressona Masonic Home Association, Third & Ash Streets
374 Neshaminy Woodside (Yardley) 14B 2nd Thursday 7:30 PM S Lower Bucks Masonic Temple, Edgewood & Heacock Street
375 Old Bellaire Carlisle 8A 4th Tuesday 7:00 PM W Carlisle Masonic Temple, 1236 Mount Holly Pike
380 Astro Oberlin 8B 1st Tuesday 7:00 PM W Steelton-Swatara Masonic Lodge Building, 350 N Harrisburg St
388 State College State College 7A 1st Tuesday 7:30 PM S Masonic Temple, 240 South Fraser Street
392 Gettysburg Gettysburg 8A 2nd Wednesday 7:30 PM S Gettysburg Lodge, Lincoln Square
394 Lewisburg Lewisburg 9 1st Tuesday 7:30 PM S Masonic Hall, 28 North Front Street
395 Morning Star Bristol 14B 1st Wednesday 7:30 PM S Bristol Masonic Temple, 219 Cedar Street
396 Dallas Dallas 12A 1st Wednesday 7:30 PM W Dallas Eastern Star Hall, 15 Foster Street
400 Irwin Irwin 5A 3rd Tuesday 7:30 PM S Irwin Masonic Hall, 415 Main Street
404 Martha V Paul Washington 3B 2nd Tuesday 7:30 PM W Masonic Temple, 44 West Wheeling Street
407 Elizabethtown Elizabethtown 10A 1st Thursday 7:00 PM S Masonic Village – Brossman Ballroom, One Masonic Drive
418 Elizabeth Elizabeth 4C 4th Friday 7:30 PM S Central Highlands Comm. UM Church, 100 Timothy Drive
422 Donegal Mount Joy 10A 2nd Thursday 7:30 PM S Donegal Masonic Center, 710 Anderson Ferry Road
424 Orwigsburg Orwigsburg 13B 3rd Tuesday 7:30 PM S Schuylkill Masonic Temple, 1000 East Market Street
425 The Glen Lykens 8B 3rd Friday 7:30 PM S Ashlar Masonic Lodge, Market Street
435 William E Gelston Greensburg 5A 3rd Wednesday 7:30 PM S Greensburg Masonic Center, 349 Donohoe Road
439 Sewickley Sewickley 3B 1st Wednesday 7:30 PM S Masonic Hall, 439 Walnut Street
443 Blue Mountain Shoemakersville 13A 4th Thursday 7:30 PM S Vaux Masonic Building, 15 Zion’s Church Road
444 Faith Boyertown 13A 4th Wednesday 7:30 PM S Boyertown Masonic Temple, Third & Jefferson Streets
446 Robert Fulton Quarryville 10A 3rd Monday 7:30 PM S Washington Lodge Masonic Hall, 14 South Church Street
449 Conrad Weiser Womelsdorf 13A 1st Tuesday 7:30 PM S Masonic Temple, 318 Mill Road
452 Mary Wells Wellsboro 6 1st Thursday 7:30 PM W Ossea Masonic Temple, Kelsey Street
453 Springdale Cheswick 5B 2nd Monday 7:30 PM S Presbyterian Church, 1401 Pittsburgh Street
455 Chris Penn Christiana 15 1st Monday 7:30 PM S Christiana Masonic Hall, Slocum and Green Streets
459 Perry New Bloomfield 8A 3rd Tuesday 7:30 PM W Adams Lodge #319 Masonic Hall, 101 South Carlisle Street
460 Bird Birdsboro 13A 2nd Tuesday 7:30 PM S Birdsboro Masonic Temple, 201 Washington Street
463 Octoraro Oxford 15 4th Wednesday 7:30 PM S Oxford Red Men’s Pavillion, 114 Brick Road
471 Hollidaysburg Hollidaysburg 7A 4th Thursday 7:30 PM S Masonic Temple, 1008 Edgar Street
478 Youngsville Youngsville 1A 4th Tuesday 7:30 PM S Stillwater Lodge #547 Masonic Bldg, Railroad St
479 Steadfast Camp Hill 8A 3rd Wednesday 7:30 PM S Wesley United Methodis Church 203 S Filbert StreetStreet
483 Triangle Shrewsbury 10B 1st Thursday 7:30 PM S Masonic Hall , 79 East Forrest Avenue
485 Zelienople Zelienople 3A 4th Thursday 7:30 PM S Masonic Hall, Beaver Street
491 Anna M Rote Mem Pittsburgh 4C 1st Monday 7:30 PM W Pleasant Hills Masonic Building, 455 East Bruceton Road
495 Anna L Windolph Johnstown 7B 2nd Monday 7:30 PM S Masonic Temple, 130 Valley Pike
498 LeRaysville LeRaysville 11A 3rd Monday 8:00 PM S LeRay Masonic Hall, Main Street
499 Lititz Springs Manheim 10A 4th Thursday 7:30 PM S Manheim Lodge Hall, 30 South Linden Street
509 Hershey Hershey 8B 4th Thursday 7:00 PM S Brownstone Masonic Lodge, 215 W. Govenor Rd. (Rt 322)
512 Estrellita Harrisburg 8B 1st Thursday 7:30 PM S Penbrook Borough Building, 150 South 28th Street
517 Rainbow Red Lion 10B 4th Thursday 7:30 PM S Red Lion Masonic Temple, 23 West High Street
519 Fulton McConnellsburg 8A 1st Wednesday 7:30 PM S Mount Zion Masonic Lodge #774, 311 North Second Street
526 North Hills Pittsburgh 3B 2nd Thursday 7:30 PM S Greater Pittsburgh Masonic Center, 3579 Masonic Way
532 Conewago New Oxford 10B 3rd Tuesday 7:30 PM S Hebron Masonic Corporation Building, Center Square
548 Meyersdale Meyersdale 7B 4th Wednesday 7:30 PM W Meyersdale Masonic Temple, 226 Beachley Street
551 Friendship Springfield 15 2nd Thursday 7:30 PM S Prospect Park Lodge, 822 Lincoln Avenue, Prospect Park